Въведение в Националния план за въвеждане на еврото в Република България:
"Присъединяването на Република България към еврозоната е логичната крайна фаза на евроинтеграционните процеси в рамките на Икономическия и паричен съюз (ИПС), подготовката за които започна успоредно с прехода към пазарна икономика. Влизането в еврозоната и Шенгенското пространство са били и остават основни приоритети на всички правителства, управлявали България през последните 20 години.
Още в официално заявената Преговорна позиция и Допълнителните информации към нея по глава 11 „Икономически и валутен съюз“ от 2001 г., както и с Предприсъединителните икономически програми на Република България за периода 2002–2005 г. и 2004–2007 г., България е поела ангажимент за членство в еврозоната. Впоследствие ангажиментът за бъдещо приемане на единната европейска валута е препотвърден и в Договора за присъединяването на Република България и Румъния към Европейския съюз, обнародван в „Официален вестник“ на Европейския съюз, OB L 157 от 21 юни 2005 г., в сила от 1 януари 2007 г.
Приемането на еврото е задължение на българската държава по силата на правото на ЕС, когато покрие всички критерии за членство. До момента на присъединяване към еврозоната България участва в Икономическия и паричен съюз на ЕС като държава членка с дерогация."
Министерството на финансите
и Българската народна банка стартираха информационен сайт, посветен на
въвеждането на еврото в България, който е част от изпълнението на
Комуникационната стратегия за информация и публичност на присъединяването на
България към еврозоната. Целта на електронната страница с адрес –https://evroto.bg
и https://еврото.бг,
е да бъде полезен и сигурен източник на точна, навременна и актуална информация
за всички важни новини, решения и събития, свързани с въвеждането на единната
европейска валута в България.